Streikende har blokker grensen til Russland/Górnicy ZABLOKOWALI granicę z Rosją! Nie przepuszczają pociągów z rosyjskim węglem


Coal Company sin restrukturering av gruvene skaper streiker og stengte gruver i Polen
protester mot  regjeringens planlagte  restrukturering i Coal Company har nådd sitt høydepunkt. Desperate gruvearbeidere sperret jernbanespor i Katowice og viktigste gatene i andre byer i Schlesien er også rammet . Andre gruver har også sluttet seg til protesten. Situasjonen ble så alvorlig at regjeringssjef Ewa Kopacz  personlig måtte gripe inn
Flere hundre mennesker   protesterer inne  gruvene   , to gruvearbeidereSosnicaMakoszowy startet en sultestreik.
En forutsetning for samtaler og en eventuell avtale er tilbaketrekning av regjeringen forslag om gjennomføringen av beslutningen om å avvikle fire gruver understreket leder av Silesian Solidarity Dominik farge. Streikende har blokker grensen for import av russisk kull.

Ewa Kopacz oko w oko z górnikami. Czy dojdą do porozumienia?

Protesty górnicze przeciw planowanej przez rząd restrukturyzacji Kompanii Węglowej sięgają zenitu. Zdesperowani górnicy blokowali torowisko kolejowe w Katowicach i ważne ulice w innych miastach Śląska. Kolejne kopalnie dołączyły też do protestu. Sytuacja stała się tak poważna, że osobiście musiała interweniować szefowa rządu Ewa Kopacz (59 l.).

Protestujących przeciw planom rządu górników jest już kilka tysięcy. Kilkaset osób kontynuuje protesty w podziemnych chodnikach kopalń. Wczoraj dwóch górników z Kopalni Sośnica-Makoszowy rozpoczęło nawet protest głodowy.

Branża walczy o istnienie kopalń. Związkowcy skupieni w Międzyzwiązkowym Komitecie Protestacyjno-Strajkowym po fiasku weekendowych negocjacji stawiają sprawę jasno. – Zasadniczym warunkiem rozmów i ewentualnego porozumienia jest jednak wycofanie się rządu z wdrażania decyzji o likwidacji czterech kopalń – podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Zobacz też: Górnicy ZABLOKOWALI granicę z Rosją! Nie przepuszczają pociągów z rosyjskim węglem

Wczoraj do rozmów z górnikami usiadła premier Kopacz. Została do tego zmuszona zaostrzającymi się protestami. Szczególnie uciążliwe dla mieszkańców regionu były blokady torów w Katowicach. Ich ofiarą padło też osławione dziecko rządu – pendolino. Pociągi były opóźnione.

Panią premier na Śląsku przywitały złe wieści – do protestu dołączyły kolejne zakłady. Chodzi o kopalnie: Marcel w Radlinie, Jankowice i Chwałowice w Rybniku oraz Rydułtowy-Anna w Rydułtowach. Protestuje tam pod ziemią kilkuset górników. Kiedy zamykaliśmy to wydanie gazety, rozmowy jeszcze trwały.

Tymczasem do Warszawy ruszyły żony górników i pracownice czterech kopalń przeznaczonych do zamknięcia. Miały zamiar spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim (63 l.), ostatecznie jednak spotkały się z jego żoną Anną (62 l.), której wręczyły petycję.

 

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: