Mannen som ga ordre om ild der 45 døde og over 1000 skadet i Gdansk 1970 Stanislaw Kociolek døde den 1. oktober

Fakt.pl

03.10.2015 11:28, aktualizacja: 03.10.2015 11:41

Nie żyje Stanisław Kociołek. Bóg go osądzi

Kociołek prawomocnie niewinny

Nie żyje Stanisław Kociołek, wicepremier z czasów PRL, a także najmłodszy członek Biura Politycznego KC PZPR. Przez opozycjonistów był obwiniany za masakrę robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. Nigdy nie został za to skazany. Wręcz przeciwnie. Został uniewinniony w procesie o sprawstwo kierownicze tej masakry. Powtórny proces zostanie teraz zakończony z powodu jego śmierci. Kociołek zmarł 1 października, o czym poinformował jego adwokat.

«Krwawy Kociołek» śpiewali o nim w piosence «Janek Wiśniewski padł«. 17 grudnia 1970 roku to właśnie Stanisław Kociołek miał wydać zgodę na strzelanie do robotników. Jego proces toczył się od 1998 roku. Przed sądem nie udowodniono mu jednak winy.


Według Klemensa Gniecha, byłego dyrektora Stoczni Gdańskiej, Kociołek miał wydać zgodę na strzelanie do robotników. Stanisław Żaczek, w 1970 członek komitetu strajkowego, zeznał przed sądem, że słyszał, jak dowodzący wojskami gen. Grzegorz Korczyński przekazuje wicepremierowi Stanisławowi Kociołkowi «dyspozycje z centrali» co do warunków użycia broni wobec demonstrujących stoczniowców. Powiedział: «Pierwszy strzał w górę, drugi pod nogi, trzeci na wprost». Kociołek miał wtedy odpowiedzieć «Proszę wykonać».

Od 1995 zasiadał, obok m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego na ławie oskarżonych w procesie o sprawstwo kierownicze masakry na Wybrzeżu w 1970. W 2013 został nieprawomocnie uniewinniony z zarzutu kierowniczego sprawstwa zabójstwa. 30 czerwca 2014 Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał decyzję sądu niższej instancji. Tym samym wyrok stał się prawomocny.

W kwietniu 2015 uniewinnienie uchylił jednak Sąd Najwyższy i nakazał ponowny proces w Gdańsku. Proces ten zostanie teraz zakończony z powodu śmierci oskarżonego.

Podczas demonstracji i protestów przeciwko drastycznym podwyżkom cen w grudniu 1970 roku zginęło 45 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.  W PRL nikogo nie pociągnięto za to do odpowiedzialności karnej. Ale Kociołek po wydarzeniach grudniowych musiał pożegnać się z kierowniczymi stanowiskami w partii i został przeniesiony do dyplomacji. Był ambasadorem m.in. w Belgii, Luksemburgu, Tunezji i Związku Radzieckim. To właśnie jemy opozycja przypisywała wydanie zgody na użycie broni wobec protestujących.

Stanisław Kociołek nazywany był niekiedy, w związku z rolą jaką odegrał podczas wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970, «katem Trójmiasta», określenie to stworzył Krzysztof Dowgiałło – autor piosenki Ballada o Janku Wiśniewskim.

..

16.04.2015 20:05

Za Grudzień ’70

Komunistyczny kacyk znów pójdzie pod sąd

Wicepremier PRL Stanisław Kociołek znów stanie przed sądem za „sprawstwo kierownicze” masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. – orzekł Sąd Najwyższy uchylając prawomocny wyrok niższej instancji. Proces będzie się toczył w Gdańsku.

Sąd Najwyższy uznał skargę prokuratury i uznał za zasadny jej wniosek o kasację wyroku uniewinniającego Kociołka. Zaznaczył przy tym, że nie przesądza to, jaki wyrok wyda w tej sprawie gdański sąd, do którego trafi teraz sprawa. Sędzia przypomniał, że obowiązuje domniemanie niewinności i to oskarżyciel ma Kociołkowi udowodnić winę.

W kwietniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie niejednogłośnie uniewinnił 81-letniego dziś Kociołka, gdyż  jego zdaniem materiał dowodowy nie wykazał winy byłego wicepremiera. W czerwcu 2014 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał ten wyrok. Kasację do SN na niekorzyść Kociołka złożyła prokuratura.

– Uchybienia sądu I i II instancji zostały wskazane w kasacji – stwierdził sędzia podkreślając, że chodzi o wyjaśnienia Kociołka, który mówił, że o decyzji zablokowania gdyńskiej stoczni im. Komuny Paryskiej przez wojsko dowiedział się już po swym wystąpieniu w radiu i telewizji, w którym wzywał protestujących robotników do powrotu do pracy.

Podczas tłumienia przez wojsko i milicję demonstracji protestacyjnych przeciw drastycznym podwyżkom cen zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych. – Odpowiedzialność zawiniona to nie tylko zamiar bezpośredni, ale także godzenie się na skutki, jakie mogą nastąpić. To było wskazane w akcie oskarżenia, ale nie wyciągnięto z tego wniosków – tłumaczy sąd.

Fakt.pl

Stanislaw Kociolek døde den 1. oktober

10/03/2015 11:28, Oppdatert: 10/03/2015 11:41
Han er død Stanislaw Kociolek. Gud vil dømme ham

Han er død Stanislaw Kociolek, visestatsminister i kommunisttiden, og også den yngste medlem av politbyrået. Av opposisjonen ble han skylden for massakren av arbeidere i Gdansk 1970. Han har aldri blitt dømt for det. Tvert imot. Han ble frikjent .
Janek Wisniewski falt.den  17. desember  1 970 år og bare Stanislaw Kociolek måtte gi tillatelse til å skyte på arbeiderene. Rettssaken ble holdt i 1998.  Men det har ikke blitt bevist skyldig.

Ifølge Clement Gniech, tidligere direktør i Gdansk Shipyard, vannkokeren  måtte gi tillatelse til å skyte på arbeiderne. Stanislaw Zaczek, i 1970 medlem av streikekomité, vitnet i retten at hørte kommanderende tropper  og  Gregory Korczyński overhørte visestatsminister Stanislaw Kociołkowi «ordrer fra hovedkvarteret om våpenbruk mot demonstrerere  skipsbyggere.

Siden 1995 har han satt ved siden av, blant andre, gen. Wojciech Jaruzelski på tiltalebenken i ferd med ledelsesmessige utøvelse av massakren  i 1970. I 2013 ble ha urettmessig frikjent for anklagen om drapav det  utøvende organ. den 30 juni 2014 Warszawa lagmannsrett opprettholdt den  lavere rettsavgjørelse. Dermed ble dommen endelig.

I april 2015 derimot vart  frifinnelsen av Høyesterett oppphevet og bestilte en ny rettssak i Gdansk. Denne prosessen vil nå fullføres på grunn av dødsfallet til den siktede.

Under demonstrasjoner og protester mot de drastiske prisøkninger i desember 1970 vart det drept 45 mennesker og mer enn tusen ble skadet. I den kommunistiske stat er man aldri  blitt holdt ansvarlig for straffeforfølgelse. Men  etter hendelsene i desember hadde  Stanislaw Kociolek å si farvel til lederstillinger i partiet og ble overført til diplomatiet . Han vart en ambassadør bl.a. Belgia, Luxembourg, Tunisia og Sovjetunionen.

 Kjelen  ble Stanislaw Kociolek kalt noen ganger, på grunn av den rollen han spilte under untakstilstanden  på kysten i desember 1970

..

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: