Roman Bartoszcze nie żyje. Kandydat na prezydenta z 1990 roku zmarł w wieku 69 lat

 

Se.pl wiadomości politykaRoman Bartoszcze nie żyje. Kandydat na prezydenta z 1990 roku zmarł w wieku 69 lat

Roman Bartoszcze nie żyje. Kandydat na prezydenta z 1990 roku zmarł w wieku 69 lat

 

znicz kondolencje żałoba świeca świeczka
foto: Dreamstime

Zmarł Roman Bartoszcze – założyciel Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego «Ojcowizna», były poseł i pierwszy prezes odrodzonego PSL. Polityk miał 69 lat. W 1990 roku ubiegał się o urząd prezydenta

Roman Bartoszcze zmarł po długiej chorobie w wieku 69 lat – taką informację podał jego współpracownik, były poseł Leszek Murzyn. Kim był Roman Bartoszcze? To znany szczególnie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku działacz chłopski. Brat zamordowanego w 1984 roku Piotra, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 roku współtworzył najpierw «Solidarność Chłopską» a potem «Solidarność» Rl.

Od 1969 do 1980 r. Bartoszcze należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL). W 1980 r. został jednym z liderów «Solidarności Chłopskiej», a po zjednoczeniu w 1981 r. rozpoczął działalność w NSZZ Rolników Indywidualnych «Solidarność». W stanie wojennym był internowany. Po zwolnieniu działał w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników, wydawał pismo «Żywią i bronią».

W 1989 r. z ramienia Komitetu Obywatelskiego został wybrany do tzw. Sejmu kontraktowego. W 1990 r. wstąpił do odrodzonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i został jego pierwszym prezesem. W tym samym roku kandydował jako pierwszy ze stanu chłopskiego w wyborach prezydenckich. Uzyskał ponad 1,1 mln głosów (7,15 proc.) i – jak zaznaczył Murzyn – był to najlepszy wynik ludowego kandydata na prezydenta. Wówczas wybory wygrał Lech Wałęsa.

Roman Bartoszcze odszedł z PSL na początku lat 90. ub. wieku, po czym założył partię skupiającą osoby o poglądach konserwatywno-ludowych: Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie «Ojcowizna». W wyborach parlamentarnych w 1997 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratycznego Bloku dla Polski.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku. Pogrzeb Romana Bartoszcze odbędzie się w Inowrocławiu.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: