Minister uratował umierającego w samolocie Minister reddet liv i luften

WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA

Se.pl wiadomości politykaMinister uratował umierającego w samolocie

Minister uratował umierającego w samolocie

14.06.2016, godz. 02:00

American Airlines, samolot
American Airlines, samolot foto: dreamstime

Jarosław Pinkas (60 l.), wiceminister zdrowia, nie przypuszczał, że wracając dreamlinerem z Nowego Jorku, niemal cały lot spędzi, ratując życie jednemu ze współpasażerów. Sytuacja była naprawdę trudna.

Wiceminister wracał w sobotę do kraju ze służbowej delegacji. W Nowym Jorku wziął udział w posiedzeniu Zgromadzenia ONZ dotyczącego epidemii AIDS. Lot zapowiadał się spokojnie, jednak po ok. 40 minutach, kiedy maszyna była nad Atlantykiem, doktor Pinkas usłyszał komunikat znany większości z nas z filmów: «Czy na pokładzie jest lekarz? Potrzebujemy lekarza!». Wiceminister był jedynym medykiem na pokładzie, a jego pomoc była potrzebna mężczyźnie w wieku ok. 50 lat, który tracił przytomność. Pinkas, po latach pracy w Instytucie Kardiologii i jako asystent prof. Zbigniewa Religi (?71 l.) ocenił z miejsca, że jest źle. – Zdiagnozowałem ciężki udar niedokrwienny – mówi nam. To był stan bezpośrednio zagrażający życiu, pacjent potrzebował natychmiastowej specjalistycznej pomocy. Doktor leciał wprawdzie jako urzędnik, w torbie miał laptopa, nie medyczne instrumenty, ale na szczęście w samolocie były dwie apteczki zgodne z normami międzynarodowymi. Jedna z nich «apteczka E» jest tylko dla lekarza lub pielęgniarki. Wiceminister miał więc potrzebne leki i przedmioty, m.in. wenflony i przyrządy do wlewów dożylnych. – Dzięki temu udało nam się dowieźć tego pasażera do Warszawy – mówi Pinkas. Z naszych informacji wynika, że wiceminister opiekował się pacjentem przez ponad sześć godzin. Kapitan uznał bowiem, że lepiej i bezpieczniej będzie kontynuować lot, niż wracać do Nowego Jorku.

Jarosław Pinkas spisał się na medal, ale wzbrania się, by robiono z niego bohatera. – Ratowanie życia jest obowiązkiem lekarza – mówi. – Podziękowania i uznanie należą się personelowi pokładowemu, m.in. szefowej pokładu pani Małgorzacie Lityńskiej, która dzielnie mi asystowała i jednocześnie opiekowała się innymi pasażerami – mówi nam wiceminister.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: