wiadomości Świat Prezydent Czech też chce referendum w sprawie wyjścia z UE! Premier się nie zgadza!

Kild Se.pl

wiadomości Świat Prezydent Czech też chce referendum w sprawie wyjścia z UE! Premier się nie zgadza!
Prezydent Czech też chce referendum w sprawie wyjścia z UE! Premier się nie zgadza!
01.07.2016, godz. 17:53

Czechy

Konsekwencji Brexitu ciąg dalszy. Prezydent Czech, Milosz Zeman, zainspirowany postawą Wielkiej Brytanii zaapelował, żeby również w jego kraju zorganizować referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej oraz dalszego członkostwa w NATO. Jak w piątkowe popołudnie poinformowało jednak biuro premiera Bohuslava Sobotki, czeski rząd jest temu przeciwny i nie zamierza zastosować się do apelu prezydenta.

Prezydent Zeman ogłosił chęć organizacji referendum w czwartkowy wieczór. Jak mówił: – Nie zgadzam się z tymi, którzy są za opuszczeniem Unii Europejskiej, ale zrobię wszystko, by mieli referendum i mogli się wypowiedzieć. To samo dotyczy wyjścia z NATO. Skrytykował UE mówiąc, że «to wspaniały projekt z marnym kierownictwem». Jak dodał: – Głównym powodem, dla którego Brytyjczycy zagłosowali w niedawnym referendum za wyjściem swego kraju z UE, były obawy przed «całkowitą niekompetencją» obecnego kierownictwa Unii.
Negatywnie pomysł prezydenta ocenił premier. Choć Sobotka zaznaczył, że UE powinna się zmienić, to podkreślił: – Członkostwo Czech w UE to sprawa priorytetowa i «decydująca dla przyszłości». Zapewnienie stabilności, dobrobytu i bezpieczeństwa obywatelom Czech jest możliwe tylko w ramach spójnej, mocnej i stabilnej Unii Europejskiej.

W kwietniowym badaniu ośrodka CVVM zadowolenie Czechów z członkostwa w UE spadło do 25%, z 32% w ubiegłym roku. Przeprowadzenie referendum w sprawie członkostwa w UE wymagałoby zmian czeskiej w konstytucji, do czego potrzebne jest 60-procentowe poparcie w obu izbach parlamentu.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: