Grecja chce od Niemiec 270 mld euro odszkodowania za II wojnę Grekerene krever Tyskland for 280mill euro

se.pl

SuperBiz wiadomości Grecja chce od Niemiec 270 mld euro odszkodowania za II wojnę światową
Grecja chce od Niemiec 270 mld euro odszkodowania za II wojnę światową
17.08.2016, godz. 15:18
Wraca kwestia odszkodowania, którego Grecja domaga się od Niemiec z tytułu strat poniesionych w czasie II wojny światowej. Gdyby Grekom udało się je uzyskać, kwota ta wystarczyłaby na spłatę niemal całego zadłużenia publicznego tego kraju.
Ostatnio sprawa uzyskania od Niemiec odszkodowania pojawiła się w Grecji po kryzysie kryzysie finansowym, w którym Grecja znalazła się w 2010 r. Ówczesny rząd ujawnił wtedy, że prawdziwy dług publiczny tego kraju wynosi aż 130 proc. PKB (dla porównania – polski dług to nieco ponad 50 proc.).

Teraz sprawa ta znowu powraca. Premier Grecji Aleksis Tsipras powiedział we wtorek (16.08.), że jest zdeterminowany, by zrobić wszystko, co konieczne w celu otrzymania od Niemiec reparacji wojennych za czasy okupacji podczas drugiej wojny światowej. Według szacunków miałoby to być ok. 270 mld euro.
Zobacz także: Grecja straci na Brexicie?

Jak informuje wyborcza.biz, okazją były obchody rocznicy masakry w Kommeno w północno-zachodniej części kraju, gdzie 16 sierpnia 1943 r. Niemcy zabili 317 cywilów.

– Po raz pierwszy mamy narodową strategię w celu uzyskania reparacji – powiedział Tsipras podczas uroczystości. – Grecja zrobi wszystko, co konieczne na poziomie dyplomatycznym, a jeśli będzie trzeba, to również prawnym – podkreślił. Odwołał się do raportu parlamentarnej komisji, która w 2015 roku zajęła się sprawą. Pod koniec lipca został on przekazany parlamentowi. Na początku września ma być tematem debaty plenarnej.
Czytaj również: Turystyka traci na igrzyskach

W raporcie tym reparacje wyliczono na kwotę 269,5 mld euro. Z kolei w połowie ub. roku sam rząd szacował kwotę należną od Niemiec na 278,7 mld euro. Wliczono do niej pożyczkę – według współczesnych szacunków 10 mld euro – którą niemiecki okupant wymusił na rządzie Grecji w 1942 r.

Tymczasem zdaniem niemieckiego rządu kwestia odszkodowań wojennych dla Grecji jest politycznie i prawnie ostatecznie załatwiona. Niemcy odmawiają podjęcia na nowo rozmów w tej sprawie. Zgodnie z podpisaną w 1960 r. dwustronną umową władze RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln ówczesnych marek niemieckich.

Agencje przypominają również, po wybuchu kryzysu finansowego Grecja uzyskała wsparcie finansowe z kilku źródeł (pod warunkiem przeprowadzenia reform). Najwięcej, bo 80 mld euro przekazała Unia Europejska, a 27 proc. z tej kwoty pochodziło właśnie z Niemiec.

Niestety, reformy które były ceną za uzyskane wsparcie okazały się bardzo bolesne dla greckiego społeczeństwa.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: