Et av verdens mest kjente fredsbilde fra 1945 Greta Friedman er død 92 år

YvHktkqTURBXy80YTg3YWNkNjgyMGQyMGE4MGY2MDVmY2VhNWUwZTYwZS5qcGVnkZMCAM0CJg.jpg

FAKT24.PL
Wydarzenia Świat USA. Zmarła bohaterka legendarnego zdjęcia z zakończenia wojny dzisiaj 11:55
Zmarła bohaterka znanego zdjęcia

Zmarła bohaterka legendarnego zdjęciaZmarła bohaterka legendarnego zdjęcia3ZOBACZ
W USA zmarła Greta Friedman, bohaterka legendarnego zdjęcia-symbolu zakończenia II wojny światowej. Kobieta miała 92 lata. 14 sierpnia 1945 roku, gdy Amerykanie świętowali zwycięstwo nad Japonią, Greta została pocałowana na nowojorskim Times Square przez nieznanego jej marynarza. Moment ten uchwycił fotograf Alfred Eisenstaedt pracujący dla magazynu «Life».

Fotografia Alfreda Eisenstaedta jest jednym z najpopularniejszych zdjęć XX wieku. Zdjęcie przedstawiające marynarza i pielęgniarkę całujących się na nowojorskim Times Square w dniu zwycięstwa Amerykanów nad Japonią stało się symbolem zakończenia II wojny światowej.

Jak donoszą amerykańskie media, 10 września zmarła bohaterka legendarnej fotografii – Greta Friedman. Kobieta miała 92 lata. Nie jest jednak znana przyczyna jej śmierci. Wiadomo jedynie, że Greta spocznie u boku swojego męża na Cmentarzu Narodowym w Arlington w stanie Wirginia.

Przez wiele lat nie było wiadomo, kogo 14 sierpnia 1945 roku sfotografował fotograf magazynu «Life». Tego dnia na ulicach Nowego Jorku panowało takie zamieszanie, że niemożliwością było porozmawianie z bohaterami zdjęcia. Gdy po jakimś czasie próbowano dotrzeć do kobiety i mężczyzny ze zdjęcia Eisenstaedta, za całowaną pielęgniarkę podawały się trzy kobiety, natomiast za marynarza 11 mężczyzn.

W latach 80. Greta zgłosiła się do redakcji «Life» mówiąc, że to ona została uwieczniona na fotografii. Wówczas nie wiadomo było jeszcze, kim jest tajemniczy marynarz. Ta zagadka rozwiązała się dopiero w 2005 roku, kiedy grupa wolontariuszy z Naval War College w USA na podstawie wzrostu, budowy ciała oraz cech charakterystycznych, między innymi ułożenia tatuaży, stwierdziła, że bohaterem zdjęcia jest George Mendonsa.

Para spotkała się ponownie w 2012 roku. Na prośbę dziennikarki Michelle Miller odtworzyli legendarne zdjęcie.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: