Berlin: 2 mill kr innsamla fra England til den Polske sjåførs fam.

 

FAKT24.PL

Donasjon til den avdøde sjåføren.  Må Luke Urbana familie  betale skatt på donasjoner?
Summen av donasjoner for familien til den polske sjåføren har allerede oversteget 910 000. zł. Det er mye mer enn den maksimale mengden donasjoner – 4902 zł, som i Polen er unntatt fra beskatning. Skattekontoret  bekrefter at familien til Lukas Urbana vil måtte betale.

Med hjelp kommer imidlertid fra Finansdepartementet som forteller hvordan du kan unngå denne skatten.

Briter har samlet allerede 910 000. zł for familien  til sjåføren som tragisk døde i et angrep i Berlin . David Duncan opphavsmannen til innsamlingen sier donasjoner er nå på ca 990 000. ZL

Grensen på donasjonen unntatt fra avgiften kan ikke overstige  4902 zł.

Finansdepartementet viser at hver donasjon til mengden av 4902 zł i Polen er skattepliktig. Dette betyr at David Duncan bør gi en liste med navn på givere og beløp. Denne listen kan ta form av et utdrag fra en bankkonto, eller et Excel-regneark ned direkte fra nettsiden gofundme.com.

Saken er enkel nok en foreløpig analyse av mer enn 10 tusen ulike bidragene viser at ingen av giverne ikke gi mer enn 4902 zł. så da blir det ikke skatt.

 

FAKT24.PL Pieniądze Finanse Zamach w Berlinie. Darowizna dla zmarłego kierowcy. Czy rodzina Łukasza Urbana będzie musiała zapłacić podatek od darowizny? 32 minuty temu
Darowizna dla kierowcy z Berlina. Minister daruje podatek?

Darowizna dla kierowcy z Berlina. Jak nie zapłacić podatku?Darowizna dla kierowcy z Berlina. Jak nie zapłacić podatku?4ZOBACZ ZDJĘCIA
Darowizna dla kierowcy z Berlina. Jak nie zapłacić podatku? Tobias Schwarz / AFP

Suma darowizny dla rodziny tragicznie zmarłego w Berlinie polskiego kierowcy przekroczyła już 910 tys. zł. To znacznie więcej niż maksymalna kwota darowizny – 4902 zł, która jest w Polsce zwolniona od podatku. Izba Skarbowa potwierdza, że ten rodzina Łukasza Urbana będzie zapłacić musiała. Z pomocą przychodzi jednak Ministerstwo Finansów, które podpowiada, jak tego podatku uniknąć.

Brytyjczycy zebrali już 910 tys. zł na rzecz rodziny tragicznie zmarłego w zamachu w Berlinie polskiego kierowcy ciężarówki. David Duncan, pomysłodawca zbiórki, który założył sobie uzbieranie darowizny w wysokości około 990 tys. zł, jest zatem bardzo bliski celu. Już wkrótce rodzina Łukasza Urbana mogłaby uzyskać wsparcie w wysokości prawie miliona zł.
Na drodze stanęła jednak Izba Skarbowa, która w oficjalnym komunikacie zapewnia, że podatek od takiej darowizny trzeba będzie zapłacić. Kwota darowizny zwolnionej od daniny nie może przekraczać bowiem 4902 zł. W tym wypadku na konto fiskusa mogłoby trafić nawet 197 tys. zł. Jeszcze wczoraj w rozmowie z Money.pl taką samą opinię wyraził jeden z ekspertów podatkowych.

Na ratunek rodzinie ofiary zamachu w Berlinie przychodzi jednak samo Ministerstwo Finansów. W komunikacie dla Money.pl resort deklaruje bowiem chęć pomocy i daje wskazówki, jak takiego podatku należy uniknąć.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że każda darowizna do kwoty 4902 zł jest w Polsce nieopodatkowana. Oznacza to, że David Duncan powinien przekazać imienną listę darczyńców wraz z kwotami. Spis ten może mieć formę wyciągu z konta bankowego, bądź arkusza kalkulacyjnego Excel pobranego bezpośrednio ze strony gofundme.com. Sprawa jest o tyle prosta, gdyż wstępne analizy ponad 10 tys. różnych wpłat pokazują, że żaden z ofiarodawców nie przekazał więcej niż 4902 zł.

Jak zapewnia resort, problemu w tym wypadku stanowić nie będą także anonimowi darczyńcy. Wszystko to ze względu na chęć udzielenia wsparcia rodzinie zamordowanego.

– Gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości i byłaby potrzebna pomoc, to oczywiście pracownicy resortu finansów są do dyspozycji – gwarantuje w rozmowie z Money.pl Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów. – Przypomnę też, że podatek od darowizn wpływa do budżetu samorządów. I nawet jeśli miałby zostać naliczony, a zakładamy, że tak nie będzie, to może on zostać umorzony – dodaje.

http://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zamach-w-berlinie-darowizna-dla-zmarlego-kierowcy-czy-rodzina-lukasza-urbana-bedzie/nevph0t

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: