•Słynny milioner Charles Merrill zmarł w bloku w Nowym Sączu

https://www.fakt.pl/

 

Charles Merrill Jr. døde 29. november 2017 i Nowy Sącz – rapporterte «Good Tygodnik Sądecki». Han vart 97 år gammel. Faren hans var grunnleggeren av en av de mest berømte finansinstitusjoner i verden, hvis eiendeler nådde 2,2 milliarder dollar. Charles Junior arvet et stort del fra sin far, men gikk ikke i virksomhet. Da han snakket med Tygodnik Powszechny, besøkte han selskapet en gang i året. Noen av eiendelene ble overført, blant annet. for utdanning av fattige barn. Amerikanen ble kjent som forfatter, lærer, venn av Czesław Miłosz og medlemmer av parisisk kultur.


Charles Merrill Jr. ble født i 1920. Han kom til Polen for første gang i 1939. Han besøkte polske byer under en biltur rundt i Europa.Han ble forelsket i Julie Bordeaux, som var engelsklærer på SPLOT-skolen i Nowy Sącz. Fra da av delte han sin tid mellom Sør-Polen og Boston, hvor han hadde et hjem. Han finansierte stipendier for talentfulle studenter fra Nowy Sącz.

Słynny miliarder zmarł w bloku w Nowym Sączu

Nie żyje Charles Merrill Jr.- syn założyciela jednego z największych banków inwestycyjnych świata Merrill Lynch. Amerykanin zafascynował się Polską po przeczytaniu trylogii Sienkiewicza. Od 1939 roku nasz kraj stał się jego drugą ojczyzną. Pod koniec życia mieszkał w bloku na sądeckim osiedlu Milenium – podaje «Dobry Tygodnik Sądecki».

Słynny milioner Charles Merrill zmarł w bloku w Nowym Sączu
Słynny milioner Charles Merrill zmarł w bloku w Nowym Sączu Wikipedia

Charles Merrill Jr. zmarł 29 listopada 2017 roku w Nowym Sączu – poinformował «Dobry Tygodnik Sądecki». Miał 97 lat. Jego ojciec był założycielem jednej z najsłynniejszych instytucji finansowych na świecie, której aktywa sięgały 2,2 miliarda dolarów. Charles Junior odziedziczył po ojcu ogromną fotunę, jednak nie ciągnęło go do biznesu. Jak mówił w rozmowie z «Tygodnikiem Powszechnym», w siedzibie firmy bywał raz w roku. Część majątku przekazał m.in. na edukację biednych dzieci. Amerykanin zasłynął jako pisarz, nauczyciel, przyjaciel Czesława Miłosza i członków Paryskiej Kultury.

Charles Merrill Jr. urodził się w 1920 roku. Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 1939 roku. Zwiedzał polskie miasta podczas samochodowej wycieczki po Europie. Na południe trafił z przypadku – zakochał się w Julie Bordeaux, która była nauczycielką języka angielskiego w szkole SPLOT w Nowym Sączu. Od tej pory dzielił swój czas pomiędzy południową Polską i Bostonem, gdzie miał dom. Był fundatorem stypendiów dla zdolnych uczniów z Nowego Sącza. W poniedziałek 4 grudnia 2017 roku Charles Merrill miał zostać uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia za całokształt działaności. Nie zdąży odebrać tego wyróżnienia.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: