Ruthenium over Europa kan ha komme fra en satellitt?Radioaktywna chmura rutenu nad Europą. Rosja znalazła wytłumaczenie

Ruthenium er et metallisk grunnstoff med kjemisk symbol Ru og atomnummer 44. Atommassen (u) er

http://www.se.pl/wiadomosci/polska/radioaktywna-chmura-rutenu-nad-europa-rosja-znalazla-wytlumaczenie_1031384.html

. Radioaktiv sky av radioaktivitet  over Europa. Russland fant en forklaring

09/12/2017, kl 08:27
Rute 106, som dukket opp over Europa kom ikke fra Majak-anlegget i Ural som omhandler behandling av radioaktive materialer? Russland fant en annen forklaring på denne situasjonen.

Radioaktiv 106 over Europa dukket opp i slutten av september 2017. Den radioaktive skyen over hele Europa  er sannsynlig  en ulykke i et atomkraftverk i Russland eller Kasakhstan informerte den franske nasjonale instituttet IRSN strålevern  som registrerte en høy grad av atmosfærisk  ruthenium 106 i luften. SRN trodde at  det kom  et sted mellom fjellene Urals og elven Volga. Den russiske meteorologiske tjenesten bekreftet at den ekstremt høye konsentrasjonen av denne isotopen oppsto i Russland. Den høyeste konsentrasjonen ble registrert i Argayash, en landsby i Chelyabinsk-regionen i sørlige Ural. Der overgikk konsentrasjonen av isotopen normen med 986 ganger. Mistanken på Majak-anlegget nær Chelyabinsk kan være feil da  internasjonale studier vist at anlegget ikke produserte rent ruthenium og selskapets ansatte  ikke ble påvirket av utslippene.

Ruthenium over Europa kan ha komme fra en satellitt?

En undersøke den internasjonale kommisjon rapporterte at utslippskilden ruthenium kan ha brent i en atmosfære av en satellitt eller dens fragment. Ifølge russiske forskere  bekreftes  det faktum at rommet mellom Uralfjellene og Øst-Europa har det vært et økt nivå av stråling.
På den annen side påpeker eksperter fra Moskva at rapporten fra den internasjonale kommisjonen inneholder setningen «kanskje».
Hverken russerne eller så vidt  en vet  amerikanerne har   satellitten med ruthenium 106 om bord.

Ruthenium 106 er en radioaktiv isotop som er et produkt av atomfission i atomreaktorer. Denne isotopen forekommer ikke i naturen.

mości polska se.pl wiadomości polska wiadomości polskaRadioaktywna chmura rutenu nad Europą. Rosja znalazła wytłumaczenie

Radioaktywna chmura rutenu nad Europą. Rosja znalazła wytłumaczenie

09.12.2017, go

Radioaktywna pielucha wywołała alarm
Radioaktywna pielucha wywołała alarmfoto: Super Express

Ruten 106, który pojawił się nad Europą nie pochodził z zakładu Majak na Uralu, który zajmuje się przerobem materiałów radioaktywnych? Rosja znalazła inne wytłumaczenie tej sytuacji.

Radioaktywny ruten 106 nad Europą pojawił się pod koniec września 2017 roku. O radioaktywnym obłoku nad Europą świadczącym, że pod koniec września mogło dojść do wypadku w instalacji nuklearnej w Rosji lub Kazachstanie informował francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN, który odnotował w powietrzu atmosferycznym wysoki poziom rutenu 106. ISRN przypuszczał, że miejsce emisji znajdowało się między górami Uralu i rzeką Wołgą. Rosyjska służba meteorologiczna potwierdziła, że ekstramalnie wysokie stężenie tego izotopu powstało na terenie Federacji Rosyjskiej. Największą koncentrację odnotowano w Argayash, wiosce w regionie Czelabińska na południowym Uralu. Tam stężenie izotopu przekroczyło normę o 986 razy. Dlaczego ruten trafił do atmosfery? W pierwszej kolejności podejrzenia padły pod adresem zakładu Majak w pobliżu Czelabińska. Jednak badania międzynarodowej komisji wykazały, że zakład nie wytwarzał czystego rutenu, a pracownicy przedsiębiorstwa nie ucierpieli z powodu emisji.

Ruten nad Europą pochodził z satelity?

Na początku grudnia 2017 roku powołana do zbadania sprawy międzynarodowa komisja podała, że źródłem emisji rutenu mogło być spalanie w atmosferze sztucznego satelity lub jego fragmentu, na którym znajdował się izotop o wysokiej aktywności. Według rosyjskich naukowców tezę tę potwierdza fakt, że na przestrzeni między Uralem a Europą Wschodnią nie odnotowano podwyższonego poziomu napromieniowania.

Z drugiej jednak strony eksperci z Moskwy zwracają uwagę na to, że w raporcie międzynarodowej komisji znajduje się stwierdzenie «może».

Ani Rosjanie, ani – o ile mi wiadomo Amerykanie, nie uruchamiali satelity z rutenem 106 na pokładzie. Tym bardziej nie znalazły się one w atmosferze. Ruten mógł zostać teoretycznie użyty do produkcji jakiegoś urządzenia, ale o tym byłoby wiadomo z góry. Uważam, że słowo może w konkluzjach komisji jest kluczowe – powiedział szef Szef Instytutu Polityki Kosmicznej Iwan Moisiejew, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Co to jest ruten?

Ruten 106 to promieniotwórczy izotop będący produktem rozszczepiania atomów w reaktorach jądrowych. Izotop ten w przyrodzie nie występuje. Ze względu na wynoszący ponad rok okres połowicznego rozpadu wykorzystywany jest w medycynie.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: