I Polen dør 131 personer hver dag p.g.a forurensing.

so2ktkqTURBXy84NDI0Y2MxYjViYzI2ZGI1ZWM3MmQzYTdlNmE0YTczYy5qcGVnkZMFzQMMzQGy.jpeg

ci. Gdzie? W Polsce!

Na tle europejskich państw wypadamy źle. Raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2016 roku wskazuje, że pod względem niektórych zanieczyszczeń zajmujemy wysokie pozycje. Gdy idzie o zawartość tlenku azotu w powietrzu, mamy 18 miejsce. W przypadku najwyższych stężeń pyłów PM10 i PM 2,5 – drugie. Pierwsze – ze względu na stężenie benzo(a)pirenu, a ten związek zaliczany do węglowodorów aromatycznych jest silnie rakotwórczy.

Czarny zimowy smog, to pyły, tlenek węgla, tlenki siarki oraz azotu, rakotwórczy benzo(a)piren.
Czarny zimowy smog, to pyły, tlenek węgla, tlenki siarki oraz azotu, rakotwórczy benzo(a)piren. Tomasz Ozdoba / newspix.pl

Polska wyróżnia się na mapie w kolorze czerwonym. Alarmistycznym. Niestety, w naszym kraju smog zabija 48 tys. osób rocznie. To oznacza, że statystycznie codziennie z powodu zanieczyszczenia powietrza, w Polsce umiera na niego 131 osób. W tym dzieci.

W sklepach zaczęło się już świąteczne szaleństwo. Telewizory nawet do 55% taniej!

Skąd się to bierze smog?

Smog to mieszanina zanieczyszczeń, tworząca się w szczególnych warunkach meteorologicznych. Inwersja termiczna powoduje, że toksyny nie są w stanie się unosić, ponieważ bliżej ziemi temperatura jest niższa niż wyżej, wiatru brak, a ciśnienie jest wysokie.

Czarny, zimowy, częściej spotykany w Polsce smog, to pyły, tlenek węgla, tlenki siarki oraz azotu i związki organiczne (o białym smogu napiszemy latem).

Największym producentem dwutlenków siarki jest energetyka (choć ilościowo jest ich o 90 proc. mniej niż 25 lat temu). Transport drogowy to przede wszystkim źródło tlenków azotu i tlenku węgla. Co prawda, samochody są znacznie bardziej wyrafinowane technologicznie, ale w 1990 roku w Polsce było ich zarejestrowanych 9 mln, a dzisiaj  – 29 (przy czym, tylko 20 proc. pojazdów ma mniej niż 10 lat).

Zmorą jest ogrzewanie domów węglem. Stąd pochodzi  50–60 proc. pyłów i 90 proc. węglowodorów aromatycznych – wiele z tych drugich ma silne działanie rakotwórcze.Fatalnie się dzieje, gdy spalamy odpady. Gdy do pieców czy kotłów wrzucamy tworzywa sztuczne, plastikowe butelki, torebki foliowe, opakowania po serkach czy jogurtach, w powietrze ulatują dioksyny – związki dla zdrowia bardzo toksyczne.

 

Palimy w prawie 4 mln budynków – 80 proc. urządzeń to kotły zasypowe starego typu, w porównaniu z nowymi kotłami produkują nawet 30 razy więcej pyłów i benzo(a)pirenu. Dopóki nie zahamujemy emisji, nie jesteśmy w stanie stworzyć bariery, która do naszego organizmu tych zanieczyszczeń nie dopuści. A jak one na nas działają? Przeczytajcie w tekście „Tak zabija smog”.

– Jeden z najwyższych w Unii Europejskiej wskaźników przedwczesnej umieralności z powodu zanieczyszczeń powietrza dotyczy naszego kraju. Co rok to ponad 50 tys. zgonów – komentuje dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej. 

http://www.fakt.pl/zdrowie/zyj-zdrowo/jestesmy-w-czolowce-mamy-najgorsze-powietrze/c4ckwmq

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: