Były prezydent aresztowany. Miał podżegać do protestów Eks.President arrestert

 Oppfordrett til demostrasjon og arrestert.

Iran. Aresztowano byłego prezydenta Mahmuda Ahmedineżada

 

Iran. Aresztowano byłego prezydenta Mahmuda Ahmedineżada Foto: AFP
  • Były prezydent aresztowany. Miał podżegać do protestów

    Były konserwatywny prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad został aresztowany za podżeganie do protestów, które w minionym tygodniu przetoczyły się przez kraj – podał w niedzielę «Times of Israel», powołując się na arabską gazetę «Al-Quds Al-Arabi». Ahmedineżad miał podczas jednego ze spotkań krytykować przywódców kraju, a także obecnego prezydenta Hasana Rowaniego.

Wydawany w Londynie dziennik «Al-Quds Al-Arabi» napisał – powołując się z kolei na «wiarygodne źródła w Teheranie» – że tamtejszy rząd ma zamiar umieścić Ahmadineżeada w areszcie domowym.

REKLAMA
REKLAMA

Były prezydent udał się 28 grudnia do położonego na zachodzie Iranu miasta Buszer, gdzie miał powiedzieć, że niektórzy obecni przywódcy kraju «żyją w oderwaniu od problemów i trosk ludu i nie mają pojęcia o rzeczywistości społecznej». Miał też ocenić, że Iran jest «źle zarządzany», a rząd prezydenta Hasana Rowhaniego «uznaje, że jest właścicielem kraju, zaś jego lud to społeczeństwo ignorantów» – podał arabski dziennik. «Times of Israel», który cytuje tę gazetę, zastrzega, że nie udało mu się zweryfikować tych doniesień.

Wcześniej Irańska Gwardia Rewolucyjna zamieściła na swych stronach internetowych komunikat, w którym oznajmia, że «niepokoje wywołane przez wrogów zagranicznych zostały pokonane». Irański parlament zebrał się w niedzielę za zamkniętymi drzwiami, aby omówić niedawne protesty z kilkoma ministrami, szefem policji i zastępcą dowódcy Straży Rewolucyjnej – podała państwowa telewizja.

Protesty – największe od 2009 roku – przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych, rozpoczęły się w Iranie 28 grudnia i z czasem nabrały charakteru antyrządowego. Odbywały się one w ponad 80 miastach, w zamieszkach zginęły 22 osoby, ponad 1,7 tysiąca zostało aresztowanych.

Mahmud Ahmedineżad był prezydentem Iranu w latach 2005-2013. Podczas jego prezydentury nastąpiła intensyfikacja irańskiego programu nuklearnego, a także pogorszenie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. W jednym z wystąpień Ahmedineżad miał nawoływać do «usunięcie Izraela z mapy świata».

Zobacz także:

http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/iran-aresztowano-bylego-prezydenta-ahmedinezada/r1s90jd

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: