Talente som Statoil sponset som 10 åring er i dag en av verdens beste .

http://sport.se.pl/inne-sporty/sporty-zimowe/nauczyciel-stocha-wspomina-kamil-

 

Han kunne vært best i de fleste idrettsgrener men valgte hopp forteller hans lærer .hans korte vekst hindret han ikke i noe sport .

Sport inne sporty sporty zimoweNauczyciel Kamila Stocha wspomina: Był najlepszy na skoczni i boisku [ZDJĘCIA]

Nauczyciel Kamila Stocha wspomina: Był najlepszy na skoczni i boisku [ZDJĘCIA]

10.01.2018, godz. 07:11

Kamil Stoch, archiwum
Zawodów o Puchar Wójta Gminy Poronin w Murzasichlu: Od lewej: Robert Staszel, Kamil Stoch i Stanisław Jarząbek. foto: Super Express

Kamil Stoch już w wieku 10 lat zadeklarował, że chce zostać mistrzem olimpijskim. 31-letni dzisiaj as narciarskich skoczni znakomite predyspozycje sportowe miał od dzieciństwa. Opowiada o tym Marek Wójcik (56 l.), który był jego nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Zębie w latach 1998-2000.

Kamil przerastał wtedy swoich kolegów wytrzymałością i wydolnością. I chociaż był mikrego wzrostu, nie przeszkadzało mu to, bo miał znacznie większe zwinność i szybkość – podkreśla nauczyciel z Zębu. – A na skoczni ten wzrost wręcz mu pomagał.

Nie było zajęć, w których Kamil by się nie wyróżniał.

Był uzdolniony wszechstronnie. Bardzo lubił grać w piłkę nożną i pewnie byłby dobrym piłkarzem, gdyby wybrał ten sport. Nie trzeba mu było mówić, jak ma ustawiać stopę. Dobry był też w koszykówkę, szybki, miękko biegający i skoczny. A skoro skoczny, to właśnie on wygrywał sprawdziany w skoku w dal. Nawet piłeczką palantową rzucał najdalej.

Pierwsze sportowe sukcesy odnosił w biegach narciarskich.

– Szkoła nie miała jeszcze sali sportowej i wszystkie zajęcia odbywały się w terenie – wyjaśnia nauczyciel Kamila. – W zimie uczniowie biegali na nartach na trasach wokół szkoły. Kamil od razu pokazał, na co go stać. Po kilku lekcjach wystawiliśmy go w gminnych zawodach, które wygrał. A w biegowych zawodach startowała też jego starsza siostra Natalia.

Mały Kamil czuł jednak, że jego pasją są skoki narciarskie. Za zgodą rodziców zaczął uprawiać je na poważnie, gdy skończył 6 lat.

Nauczycielka WF w naszej szkole pani Jadwiga Staszel stworzyła klub LKS Ząb i przez kilka lat pozyskiwała od władz gminy pieniądze na trenerów i przejazdy na treningi czy zawody – wspomina były nauczyciel Stocha. – Zajęcia prowadzili Adam Celej, Zbigniew Klimowski. Pomagał Mieczysław Marduła, który potrafił wytłumaczyć bardzo ambitnemu Kamilowi przyczyny porażek. A on wręcz nienawidził przegrywać. Wraz z Kamilem ćwiczył dowożony z Nowego Targu Dawid Kubacki. Czasami narciarzy woził swoim maluchem ojciec Kamila Bronisław Stoch. Rodzice Kamila uszanowali jego talent i pasję, bardzo pomogli mu się rozwinąć jako sportowcowi. Bo talentów na miarę Kamila w Zębie było więcej, ale nie miały one sprzyjających okoliczności, aby się rozwinąć.

Dziś szkoła w Zębie cieszy się okazałą salą sportową. Uczniowski klub sportowy ma dobre warunki rozwoju. Ćwiczą tam także gościnnie młodzi adepci narciarstwa z klubu Eve-nement, założonego przez Ewę i Kamila Stochów.

Od kiedy Kamil odnosi sukcesy, wójt gminy wspiera szkołę i klub uczniowski. Mamy odpowiednie wyposażenie. Wsparła nas też darowizną fundacja prezydenta Kwaśniewskiego, za którą kupiliśmy 10 kompletów sprzętu w biegach narciarskich – kończy Marek Wójcik.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: