Zbigniew Bródka flaggbærer for Polen

Sport inne sporty sporty zimowe Pjongczang 2018. Kim jest Zbigniew Bródka, chorąży reprezentacji Polski?

Pjongczang 2018. Kim jest Zbigniew Bródka, chorąży reprezentacji Polski?

23.01.2018, godz. 17:10

We wtorek Polski Komitet Olimpijski ogłosił kadrę biało-czerwonych na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018. PKOl podał też, kto będzie chorążym reprezentacji Polski. Na takie wyróżnienie zasłużył Zbigniew Bródka, znakomity panczenista. Kim jest? Jakie są jego największe sukcesy w karierze?

We wtorek PKOl podał listę nazwisk 58 sportowców, którzy znaleźli się w kadrze reprezentacji Polski na zimowe igrzyska olimpijskie 2018. Wśród nich jest Zbigniew Bródka, znakomity panczenista, który ponadto zasłużył na miano chorążego biało-czerwonych i podczas ceremonii otwarcia imprezy (9 lutego) będzie dzierżył w dłoniach polską flagę.

Bródka urodził się 8 października 1984 roku w Głownie. Swoją przygodę z łyżwiarstwem zaczynał od short tracku i początkowo w tej dyscyplinie święcił sporo sukcesów. W 2006 roku mógł nawet polecieć na igrzyska olimpijskie w Turynie, ale nie wziął udziału w imprezie z powodu kontuzji. W kolejnych latach regularnie wygrywał złote medale mistrzostw Polski w wieloboju, a w 2008 roku rozpoczął treningi na długim torze.

Jego koronnym dystansem jest 1500 metrów. To właśnie na nim w 2014 roku wywalczył złoto igrzysk olimpijskich w Soczi. Na tej samej imprezie zgarnął też brązowy medal za rywalizację drużynową. Rok wcześniej – też w Soczi – wraz z kolegami z drużyny wywalczył trzecie miejsce mistrzostw świata, a indywidualnie ma na koncie jeszcze triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (na 1500 metrów) w sezonie 2012/2013.

Od startu w 2014 roku w Soczi Bródka nie prezentuje się jednak tak dobrze, jak wcześniej, dlatego też trudno się spodziewać, by w Pjongczangu znów sprawił niespodziankę i sięgnął po medal. Mimo to m.in. właśnie jego osiągnięcia z poprzednich igrzysk spowodowały, że został mianowany chorążym reprezentacji Polski na ZIO 2018.

Bródka to absolwent wychowania fizycznego i fizjoterapii na Politechnice Opolskiej oraz specjalizacji trenerskiej na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Co ciekawe zawodowo jest… strażakiem, który pełni służbę w Komendzie Powiatowej PSP (Państwowa Straż Pożarna) w Łowiczu.

http://sport.se.pl/inne-sporty/sporty-zimowe/pjongczang-2018-kim-jest-zbigniew-brodka-chorazy-reprezentacji-polski_1037392.html

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: