Rosjanie wzywają polskiego ambasadora. Chodzi o ekshumację

Det russiske utenriksdepartementet kalte inn den polske ambassadøren i dag . Det handler om  vandalisme på monument av den røde soldat i Polen

Rosjanie wzywają polskiego ambasadora. Chodzi o ekshumację

Polski ambasador, Włodzimierz Marciniak wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chodzi o planowaną ekshumację szczątków żołnierzy Armii Czerwonej. Ze względu na powtarzające się akty wandalizmu zostaną one przeniesione z Starachowic do Kielc. Pomysł nie podoba się Rosjanom.

Celem ekshumacji jest zapewnienie poległym żołnierzom godnego pochówku. Szczątki mają zostać przeniesione do Kielc ze względu na powtarzające się w Starachowicach akty wandalizmu. Tłumaczenia polskiej strony nie przekonują Rosjan. Nazywają je oni „cynicznymi”. Powołując się na dwustronne umowy twierdzą, że działania polskich władz naruszają międzynarodowe porozumienia. Tymczasem polscy dyplomaci i historycy wyjaśniają, że umowy o ochronie miejsc pamięci nie odnoszą się do tak zwanych „pomników wdzięczności».

Rosjanie polecili swojemu ambasadorowi w Warszawie – Siergiejowi Andriejewowi, by udał się do polskiego MSZ i zażądał przerwania działań. W związku z planowaną ekshumacją szczątków radzieckich żołnierzy, Rosyjskie MSZ wezwało również polskiego ambasadora Włodzimierza Marciniaka.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: