243 evakuert og 7 savnet i kullgruve utenfor Katowice etter et jordskjelv

Vi har fortsatt ikke har kontakt med de sju gruvearbeidere – sier Katarzyna JABLONSKA-Bajer, en talsmann for JSW, som inkluderer kullgruve Zofiówka.

Åtte lag av mine redningsmenn jobber på stedet. De kan imidlertid ikke gå ned til det nivået der skaden har oppstått fordi det er en meget høy konsentrasjon av metan i bunnen, med 42-50 prosent.

Det er ingen kontakt med syv gruvearbeidere som er fanget 900 meter under jorden. Redningsoperasjonen er stoppet på grunn av den meget sterke metankonsentrasjonen –

Ingen kontakt med de savnede mye metan gass i gruven målte 4 på Richtera skala

W sobotę o godz. 10:58 w KWK Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju miał miejsce bardzo silny wstrząs. Doszło do niego 900 metrów pod ziemią podczas prowadzenia robót strzałowych. Wstrząs był odczuwalny nie tylko w Jastrzębiu, ale również w Pawłowicach, a nawet w Bielsku.  Trwa ewakuacja górników, którzy pracowali pod ziemią. Wciąż nie ma kontaktu z siedmioma!

KWK Zofiówka w Jastrzębiu
KWK Zofiówka w Jastrzębiu Foto: Agnieszka Materna / Materiały prasowePODZIEL
Jak informuje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach wstrząs miał siłę prawie 4 stopni w skali Richtera. Bardzo rzadko się zdarza takie tąpniecie. Doszło do niego na pokładzie 409/4, gdzie górnicy pracowali w dwóch równoległych chodnikach i przygotowywali się do prac strzałowych.

Trwa ewakuacja pracowników. Z 250 pracujących na dole udało się wyprowadzić 243. Wciąż nie mamy kontaktu z siedmioma górnikami – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy KWK Zofiówka.

Na miejscu pracuje osiem zastępów ratowników górniczych.  Jednak nie mogą zejść do poziomu, w którym nastąpił wstrząs, gdyż na dole panuje bardzo wysokie stężenie metanu, miejsca  sięga 42 do 50%.

Wstrząs był odczuwalny nie tylko w Jastrzębiu-Zdroju. Solidnie zatrzęsło też budynkami w Pawłowicach, a nawet w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Bielsku-Białej.  Nie wiadomo czy nie doszło do uszko

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/silny-wstrzas-w-kwk-zofiowka-trwa-ewakuacja-gornikow/7nv2qf5

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: