Operasjon Pirate» av Jørn Lier Horst for store omtale i en Polens største aviser

Dzieci znalazły stary talerz. To była mapa do skarbu!

Młodsza koleżanka poprosiła dwójkę starszych kolegów o znalezienie spinki do włosów, którą zgubiła na plaży. Ci, postanowili podejść do tej prośby tak, jakby to była prawdziwa sprawa kryminalna. Pożyczyli z szopy dziadka wykrywacz do metalu i poszli nad brzeg morza. Co znaleźli w piachu?

"Operacja Pirat", autor Jorn Lier Horst
«Operacja Pirat», autor Jorn Lier Horst Foto:

Dzieci nie miały pojęcia, że talerz, który znalazły przy okazji poszukiwania spinki do włosów, to mapa prowadząca do pirackiego skarbu. Niestety, o swoim znalezisku powiedziały kilku dorosłym za dużo. Dlatego już dwa dni po odnalezieniu cynowego półmiska, został on skradziony przez zuchwałych kryminalistów.

Ci, dobrze wiedzieli, jak użyć talerza, by odnaleźć skarb Timiana Blesta – norweskiego pirata, który zawsze wszystko robił na odwrót i dlatego przez całe lata był nieuchwytny. A kiedy umarł, ludzie nie potrafili odnaleźć jego majątku. Pirat po rabunkach przepuszczał większość zrabowanych kosztowności, ale jedną najcenniejszą rzecz z każdego skoku umieszczał w swojej skrzyni. To właśnie jej szukali teraz bezwzględni poszukiwacze skarbów, którzy ukradli talerz małej Tiril i jej koledze Olivierowi.

«Operacja pirat» to 11. książka z cyklu «Biuro Detektywistyczne nr. 2» norweskiego pisarza i byłego policjanta Jorna Liera Horsta, znanego dorosłym z cyklu o komisarzu Willamie Wistingu (przy tej okazji polecam świetnego «Jaskiniowca»). Jak zwykle jego książkę zilustrował rysownik Hans Jorgen Sandnes.

Tym razem Tiril,Olivier i ich pies Otto muszą stawić czoła szajce poszukiwaczy skarbów. Intryga jest wciągająca (oczywiście jak na książkę dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat) a akcja wartka. Są też zagadki rysunkowe. Tym razem jest ich sześć. To dzięki nim mój syn wrócił do przeglądania tej książki niemal od razu po jej przeczytaniu. Zagadki bowiem umieszczono na jej końcu. By na nie odpowiedzieć, trzeba wrócić do książki, bo dotyczą szczegółów ukrytych na ilustracjach.

 

«Operacja Pirat», autor Jorn Lier Horst, rysownik Hans Jorgen Sandnes, wydawnictwo Media Rodzina, Warszawa 2018.

https://www.fakt.pl/hobby/ksiazki/operacja-pirat-recenzja-jorn-lier-horst/j9pdv87

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: